Choroba związana z zakażeniem tkanki podskórnej szpary międzypośladkowej. Za bezpośrednią przyczynę uważa się wnikanie włosa w głąb skóry oraz tworzenie kanału, który szerzy się podskórnie i ujawnia się na zewnątrz, czasem w dość odległych miejscach. Schorzenie występuje przeważnie u osób młodych, częściej mężczyzn, bujnie owłosionych oraz z nadmierną potliwością. Można powiedzieć, że jest chorobą zawodową kierowców i osób prowadzących siedzący tryb życia.
Objawia się najczęściej otworami w skórze leżącymi w bruździe międzypośladkowej. Mogą się również tworzyć niegojące pola ziarniny, często opisywane przez pacjentów jako „krosty”, z których okresowo lub stale wycieka treść ropno-surowiczo-krwista. Towarzyszyć jej może dyskomfort lub nawet dokuczliwy ból uniemożliwiający siedzenie.
Zobacz zdjęcia torbieli włosowych
Leczenie:
Wiele metod leczniczych zostało opisanych ale żadna z nich nie daje 100% pewności co do przyszłego nawrotu. Oprócz depilacji laserowej należy pamiętać o higienie tej okolicy. Uważa się, że wskazaniem do zabiegu operacyjnego jest już pierwszy epizod masywnego zakażenia lub ropnia wymagającego interwencji zabiegowej. Metoda leczenia musi być dobrana indywidualnie, w zależności od rozległości torbieli i preferencji pacjenta.
Jeśli istnieje taka możliwość, to należy przeprowadzić operację mniej inwazyjną. Polega ona na wycięciu zatok w linii pośrodkowej i samego kanału podskórnego przetoki (operacja typu Basom I). Pozwala to znacząco zmniejszyć uraz operacyjny i prowadzi do mniejszej liczby powikłań po zabiegu. Przy niewielkich rozmiarach torbieli możliwe jest wykonanie tego zabiegu ambulatoryjnie. W większości przypadków konieczne jest jednak znieczulenie co wiąże się z koniecznością przyjęcia do szpitala.
Zdjęcia z zabiegów małoinwazyjnych
Kolejna metoda polega na wycięciu całej zmiany z marginesami zdrowych tkanek a następnie pierwotnym zamknięciem rany i przemieszczeniem szpary pośladkowej poza linie pośrodkową (metodą Karydakisa). Stosuję ją w torbielach nawrotowych oraz stosunkowo małych torbielach. Ta metoda cechuje się większą liczbą powikłań wczesnych za to daje nieco lepsze wyniki odległe w porównaniu z zabiegami małoinwazyjnymi.
Zdjęcia operacyjnego wycięcia torbieli włosowej